ایران

مدیرعامل فرابورس ایران تشریح کرد

آخرین وضعیت نمادهای متوقف در فرابورس و شرایط بازگشایی آن‌ها

مدیرعامل فرابورس ایران با حضور در لایو اینستاگرامی در پاسخ به دغدغه‌های مطرح شده در مورد توقف نمادها عنوان کرد: هم در سازمان بورس و هم در بورس و فرابورس به این نتیجه رسیدیم که توقف نماد مشکلی را حل نخواهد کرد و در خصوص نمادهای متوقف و مشکل‌دار رویکرد به گونه‌ای خواهد بود که از این به بعد کمترین زیان به سهامداران خرد برسد و همه تلاش ما این است که نماد را شفاف کنیم.


میثم فدایی مدیرعامل فرابورس ایران با حضور در لایو اینستاگرامی در خصوص نمادهای متوقف و دلایل توقف‌ها شفاف‌سازی کرد و درباره طولانی‌مدت بودن توقف نمادهای فرابورسی اعم از سه نماد گروه محصولات شیمیایی و تمهیدات فرابورس برای رفع این چالش صحبت کرد.

به گزارش مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، مدیرعامل فرابورس ایران با تاکید بر اینکه اکثر توقف‌ها، توقف ناشرانی است و به دلایل شرایط مربوط به شرکت انجام می‌شود عنوان کرد: دسته‌ای از توقف‌ها هم به دلایل معمول مثل توقف برای مجامع فوق‌العاده یا عمومی صورت می‌گیرد که سازمان بورس قرار است قانونی تصویب کند تا زمان توقف برای مجامع را کاهش دهند.

فدایی با اشاره به اینکه دسته دوم توقف نمادها که به دلایل معاملاتی است، تعداد کمتری دارد اظهار داشت: امسال در این زمینه گام جدیدی برداشته شده و توقف نمادها در صورت نوسان 20 درصدی در کمتر از 5 روز معاملاتی، حذف شد و با حذف این نوع از توقف نماد، بخش عمده‌ای از مشکلات برطرف و باعث شد توقف معاملات با کاهش روبه‌رو شود اما با قانون محدودیت نوسان 50 درصدی مشکل چندانی نداشتیم.

وی با بیان اینکه دلیل دیگر توقف‌ها، ابهام در شرایط شرکت است که اثر زیادی روی صورت سود و زیان شرکت دارد، عنوان کرد: در همین زمینه سه شرکت پتروشیمی کازرون، ممسنی و دهدشت، مالک پتروشیمی گچساران بودند و به دلیل اختلاف در افزایش سرمایه این پتروشیمی، دو سال این نماد متوقف بود.

فدایی در ادامه در مورد جزئیات مربوط به سه نماد پتروشیمی کازرون، ممسنی و دهدشت و بازگشایی آن‌ها، گفت: از ابتدای سال در حال تعامل با سازمان بورس هستیم، بحث افزایش سرمایه پتروشیمی گچساران منتفی شد؛ این سه شرکت نیز در خصوص موضوع افزایش سرمایه شکایت داشتند که در حال پیگیری است.

 به گفته او برای بازگشایی این سه نماد مدل جدیدی طراحی شده که سه مرحله دارد؛ موضوع اول الزام بازارگردان است که هم‌اکنون با بازارگردان نمادها در حال تعامل هستیم. دوم بحث فرم ریسک در بازار پایه است که سهامداران باید با پذیرش ریسک اقدام به معامله این سهام کنند. فرایند سوم نیز تعامل با دستگاه قضایی بود که انجام شده و یک مرحله به شفاف‌سازی این موضوع نزدیک شده‌ایم، شفاف‌سازی قضایی این نمادها اواخر هفته آینده دریافت و اعلام خواهد شد.

مدیرعامل فرابورس با اشاره به اینکه بازگشایی نماد پس از توقف‌های طولانی‌مدت کار راحتی نیست، ادامه داد: سهامدارانی که دو سال سهامداری کردند و شرایط سخت بازار را شاهد بودند، باید با حداکثر حمایت همراه شوند، به همین دلیل بیشترین تلاش برای شفافیت و نقدشوندگی این نمادها در دستور کار است.

مدیرعامل فرابورس در خصوص اینکه سه نماد پتروشیمی مذکور چگونه بازگشایی خواهند شد، توضیح داد: درباره نمادهای شرکت‌های کازرون، ممسنی و دهدشت هنوز به طور دقیق مشخص نیست که با دامنه یا بدون دامنه نوسان بازگشایی می‌شوند اما احتمالا بدون دامنه نوسان خواهد بود.

وی درباره اینکه چرا چنین نمادهای پر ابهامی به بازار سرمایه وارد شده‌اند، نیز این گونه پاسخ داد: این سه پتروشیمی در زمان دولت‌های گذشته وارد بازار پایه شدند و قرار بود شرکت پروژه باشند.

مدیرعامل فرابورس ایران با تاکید بر شعار فرابورس ایران مبنی بر افزایش شفافیت و نقدشوندگی گفت: توقف نمادها هر دو این شعارها را تهدید می‌کند و تجربه نشان داده است که توقف صرف نماد نمی‌تواند شفافیت لازم را ایجاد کند.

او اضافه کرد: توقف نماد بیشتر تنبیه سهامدار است، در همین راستا از ناشران درخواست کردیم که توقف‌ها به دلایل ناشرانی را کاهش دهند.

به گفته او برخی از توقف‌ نمادها نیز دلیل افشای اطلاعات بود و ناشر هم اطلاعات را منتشر نمی‌کرد، تصمیم بر این شد که نمادهای موردنظر بازگشایی شود که بازگشایی نمادهای «خصدرا» و «وملل» طی روزهای اخیر در این زمره است.

در ادامه فدایی به نماد بانک دی نیز اشاره کرد و گفت: همچنین در خصوص توقف نماد بانک دی دو موضوع اصلی وجود دارد؛ اول زیان‌ده بودن بانک است. این بانک در بازار دوم فرابورس پذیرش شده اما به دلیل زیان‌دهی شرایط پذیرش را از دست داده و در فرصت هیات پذیرش هم نتوانست شرایط را احراز کند. سپس سازمان بورس فرصت جدید تا پایان سال 1400 برای احراز شرایط به این بانک داد که البته مشروط به توقف نماد بود تا در این فرصت بانک بتواند زیان انباشته را از بین ببرد با این همه همچنان بانک دی بر اساس آخرین صورت مالی شرایط حضور در بازار دوم را ندارد.

موضوع دوم نیز مربوط به تصمیم بانک مرکزی درخصوص صورت‌های مالی این بانک است. در این رابطه طی روزهای گذشته جلساتی را با مدیرعامل بانک دی برگزار کردیم. سازمان بورس هم همزمان در حال تصمیم‌گیری است، اینکه صورت مالی این بانک از ماده 141 خارج می‌شود یا خیر باید توسط بانک مرکزی تعیین تکلیف شود. تقریبا تصمیم‌سازی در بانک مرکزی انجام شده و از بانک دی برنامه خروج از ماده 141 را دریافت کردند، بر همین اساس پیش‌بینی می‌شود سازمان بورس طی یک الی دو هفته آینده تصمیم نهایی را اعلام و به فرابورس ابلاغ کند.

از نماد بانک آینده چه خبر؟

در بخش دیگری از این برنامه زنده، مدیرعامل فرابورس ایران با تاکید بر اینکه درخصوص نماد بانک آینده باید ابهامات مربوط به ایران مال توسط این بانک آینده برطرف شود، گفت: بحث دیگر درباره برخی سهامداران بانک آینده است که قابل حل‌وفصل است به طوری که سهامداران ناقض قوانین، امکان معامله نداشته باشند.

 

باران چرا متوقف است؟

نماد دیگری که میثم فدایی درباره آن شفاف‌سازی کرد باران بود و گفت: بیمه زندگی باران با نماد باران در بازار پایه زرد پذیره‌نویسی شده و مشکلی در حق تقدم استفاده‌نشده دارد که در حال پیگیری برای رفع مشکل و بازگشایی است.

در ادامه این لایو حسین مریدالسادات کارشناس بازار سرمایه به گفت‌وگو اضافه شد و پرسش‌هایی را از سوی فعالان بازار مطرح کرد.

مدیرعامل فرابورس در این برنامه در پاسخ به سوالات مطرح‌شده درباره توقف‌های طولانی‌مدت نمادها اظهار کرد: سازمان بورس، بورس و فرابورس به این نتیجه رسیده‌اند که توقف نماد مشکلی را حل نخواهد کرد و در خصوص نمادهای متوقف و مشکل‌دار رویکرد به گونه‌ای خواهد بود که از این به بعد کمترین زیان به سهامداران خرد برسد و همه تلاش‌ها در راستای شفاف‌سازی نمادهاست.

 به گفته او به تبع شرایط بازار در سال ۹۹ بسیاری از شرکت‌ها تمایل به حضور در بازار سرمایه را داشتند و در فرابورس به طور متوسط طی آن سال هفته‌ای دو عرضه اولیه انجام شد، با توجه به تعداد بالای درج‌ نمادها در فرابورس طی سال ۹۹ باید پذیرش و عرضه اولیه آن‌ها در موعد قانونی انجام شود؛ یعنی از زمان پذیرش تا زمان عرضه حدود یک الی دو سال طول می‌کشد؛ یکی از دغدغه‌ها این است که شرکت‌ها گاها در مرحله درج شرایط پذیرش را از دست می‌دهند.

 

چه عرضه‌هایی به صندوق‌ها تخصیص داده می‌شود؟

به گفته مدیرعامل فرابورس ایران در حال حاضر حداقل در فرابورس با تعداد زیادی از شرکت‌ها مواجهیم که ۱۸ ماه با بازار خوبی مواجه نبودند و عرضه نشدند. در حال حاضر این شرکت‌ها اگر عرضه نشوند لغو پذیرش خواهند شد و به همین دلیل باید سهام برخی شرکت‌ها را به صندوق‌ها عرضه کنیم تا روند بازار مختل نشود، از دیگر دلایل عرضه سهام به صندوق‌ها این است که برخی شرکت‌ها بسیار کوچک هستند و اگر عرضه عمومی شود رقم بسیار ناچیز خواهد بود.

 او تاکید کرد: عرضه‌های بزرگ‌تر که حداقل به کدها 300 تا 400 هزار تومان تعلق بگیرد، قطعا به صورت عمومی انجام خواهد شد.

 

زمان بازگشایی تفارس

مدیرعامل فرابورس در پاسخ به پرسش‌های خبرنگار تلویزیون اینترنتی واچار نیز درخصوص زمان بازگشایی نماد «تفارس» و دلایل عدم بازگشایی این نماد تاکنون گفت: در خصوص تفارس و شرکت‌هایی که پذیره‌نویسی می‌شوند موضوع به سال ۹۹ بازمی‌گردد که سال خاصی بود و لطمه‌هایی را به بازار زد. در خصوص بحث تفارس نه شرکت مقصر است نه فرابورس یا سازمان بورس.

 

 او ادامه داد: پیش از عید تلاش کردیم نماد را باز کنیم، مجوز فعالیت تفارس قبل از پایان سال ۱۴۰۰ داده شد و اما توافقی بین سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر با تفارس به عنوان ناشر رقم خورد تا فرصتی به این شرکت داده شود که فعالیتی را به معنای واقعی شروع کند و پس از آن نماد بازگشایی شود.

 

از استقلال و پرسپولیس چه خبر؟

مدیرعامل فرابورس ایران در پاسخ به یکی دیگر از پرسش‌های مخاطبان درباره بازگشایی نمادهای استقلال و پرسپولیس نیز این‌گونه توضیح داد: اتمام پذیره‌نویسی این دو نماد در روز پایانی سال 1400 بود و به دلیل تعطیلات آغاز سال جدید، کارهای اداره ثبت با وقفه مواجه شد.

موضوع دوم هم این است که پذیره‌نویسی این دو نماد به دلیل ذات مدل عرضه این دو باشگاه به روش خاصی بود. باشگاه استقلال ثبت افزایش سرمایه را انجام داده اما باشگاه پرسپولیس در فرایند ثبت است و اگر امکان آن وجود داشته باشد در تلاش هستیم که گشایش نمادها هم در یک روز باشد. استقلال در حال رجیستری سپرده‌گذاری است اما پرسپولیس هنوز ثبت را انجام نداده است. فرابورس به طور جدی پیگیر گشایش این نمادهاست.

گفتنی است در این لایو اینستاگرامی میثم فدایی مدیرعامل فرابورس ایران به تمامی سوالات مخاطبان پاسخ داد و درباره ابهامات مطرح‌شده نیز شفاف‌سازی کرد.

 

منبع خبر: مدیریت ارتباطات فرابورس ایران
ارزش بازار فرابورس ایران
گزارشی از همه صنایع
زراعت و خدمات وابسته
پرورش محصولات و باغبانی
کشاورزی، دامپروری و خدمات وابسته
پرورش حیوانات
کشاورزی و خدمات دامپروری جز دامپزشکی
پرورش طیور
پرورش حیوانات وتولید سایر محصولات حیوانی
فعالیتهای حمایتی تولید محصولات
جنگلداری و ماهیگیری
جنگل شناسی و دیگر فعالیتهای جنگلداری
استخراج زغال سنگ
استخراج و انبار زغال سنگ سخت
استخراج نفت گاز و خدمات جنبی جز اکتشاف
استخراج نفت خام وگاز طبیعی
خدمات جنبی استخراج نفت گاز جز اکتشاف
استخراج کانه های فلزی
استخراج آهن
استخراج کانه فلزی غیرآهن
استخراج سایر کانه های فلزی
استخراج سایر معادن
استخراج سنگ، ماسه و خاک رس
استخراج کانه های شیمیایی و کود
حذف شده- فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی
پردازش و نگهداری ماهی و محصولات مرتبط
پردازش و نگهداری میوه و سبزی
گروه تولید روغن های حیوانی و نباتی
گروه تولید لبنیات
گروه تولید حبوبات
گروه تولید نشاسته و محصولات وابسته
گروه تولید خوراک آماده دام
گروه تولید نان و محصولات وابسته
گروه تولید شکر
گروه تولید کاکائو، شکلات و شیرینیجات
تولید سایر محصولات غذایی
گروه تولید جو و مااشعیر
تولید نوشابه و آب معدنی
منسوجات
آماده سازی و ریسندگی نخ، پارچه بافی
تولید محصولات نساجی به غیر از پوشاک
تولید و فروش فرش و قالی
دباغی، پرداخت چرم و ساخت انواع پاپوش
تولید کفش
سایر محصولات چرمی
محصولات چوبی
تولید تخته چند لا و سایر تخته ها
تولید دیگر محصولات چوبی
محصولات کاغذی
تولید خمیر کاغذ، کاغذ و مقوا
تولید کاغذ و مقوای موجدار و محفظه آنها
تولید سایر محصولات کاغذ و مقوا
انتشار، چاپ و تکثیر
چاپ
فراورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای
ساخت فرآورده های نفتی تصفیه شده
تولید محصولات پالایش شده پتروشیمی
سایر فراورده های نفتی و سوختی
حذف شده-مواد و محصولات شیمیایی
مواد شیمیایی پایه به جز کود
گروه تولید کود و ترکیبات نیتروژن
گروه تولید پلاستیک اولیه و لاستیک ترکیبی
حشره کش و سایر محصولات شیمیایی کشاورزی
تولید رنگ، بتونه، جوهر و پوشش های مشابه
گروه تولید داروهای شیمیایی و گیاهی
گروه شوینده ها، عطر و محصولات آرایشی
گروه تولید سایر محصولات شیمیایی
گروه تولید نخهای مصنوعی
لاستیک و پلاستیک
تولید تایر و بازسازی تایرهای لاستیکی
تولید سایر محصولات لاستیکی
تولید محصولات پلاستیکی
تولید محصولات کامپیوتری الکترونیکی ونوری
تولید قطعات و بردهای الکترونیکی
تولید رایانه و تجهیزات جانبی
گروه تولید سرامیک غیرساختمانی
گروه تولید محصولات سرامیکی نسوز
تولید گل و سرامیک ساختمانی
تولید سیمان ، آهک و گچ
تولید محصولات بتنی ، سیمانی و گچی
تولید سایر محصولات معدنی غیرفلزی
فلزات اساسی
تولید آهن و فولاد پایه
تولید فلزات گرانبهای غیرآهن
ریخته گری آهن و فولاد
استخراج سایر فلزات اساسی
ساخت محصولات فلزی
تولید محصولات فلزی ساختمانی
تولید مخزن و محفظه فلزات
تولید مواد بخار به جز دیگهای بخار مرکزی
ساخت ابزارهای دستی پرقدرت
تولید کارد و چنگال، ابزار دستی و عمومی
تولید سایر محصولات فلزی ساخته شده
ماشین آلات و تجهیزات
تولید موتور و توربین
تولید پمپ، کمپرسور، مته و دریچه
تولید یاتاقان، دنده و اجزای هدایتی
تولید اجاق، کوره و مشعل کوره
تولید تجهیزات بالابر و جابجایی
تولید سایر ماشین آلات عمومی
تولید ماشین آلات کشاورزی و باغبانی
تولید ابزارهای ماشینی
تولید ماشین آلات استخراج و ساختمان
تولید ماشین آلات نساجی و چرم سازی
تولید وسایل خانگی
تولید سایر ماشین آلات و تجهیزات
ماشین آلات و دستگاه‌های برقی
تولید موتورها، مولدها و مبدلهای الکتریکی
تولید تجهیزات توزیع و کنترل برق
تولید سیم و کابل عایق
تولید انباره، پیل و باتری ساده
تولید لامپ برقی و تجهیزات روشنایی
ساخت دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی
فرستنده رادیو، تلویزیون و تلفن و تلگراف
گیرنده رادیو، تلویزیون و تجهیزات وابسته
ابزارپزشکی، اپتیکی و اندازه‌گیری
وسایل اندازه گیری غیر از کنترل صنعتی
خودرو و ساخت قطعات
تولید وسایل نقلیه موتوری
ساخت بدنه وسایل نقلیه موتوری ساخت تریلر
قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری
سایر قطعات یدکی و وسایل نقلیه موتوری
سایر تجهیزات حمل و نقل
ساخت و تعمیر کشتی
تولید موتوسیکلت
مبلمان و مصنوعات دیگر
تولید سایر موارد
قند و شکر
تولید شکر
شرکتهای چند رشته ای صنعتی
شرکتهای صنعتی چند رشته ای
عرضه برق، گاز، بخاروآب گرم
تولید انتقال و توزیع نیروی برق
تولید،لنتقال و توزیع برق،گاز،بخاروآب گرم
تامین بخار و آب گرم
جمع آوری، تصفیه و توزیع آب
جمع آوری، تصفیه و توزیع آب
محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر
پرورش و نگهداری ماهی و محصولات ماهی
پرورش و نگهداری میوه جات و سبزیجات
تولید روغن های حیوانی و نباتی
تولید لبنیات
تولید حبوبات
تولید نشاسته و محصولات وابسته
تولید خوراک آماده دام
تولید نان و محصولات وابسته
تولید کاکائو، شکلات و شیرینی جات
تولید سایر محصولات غذایی
تولید جو و ماءالشعیر
تولید نوشیدنی و آبمیوه
زیر گروه سایر محصولات غذایی
مواد و محصولات دارویی
تولید داروهای شیمیایی و گیاهی
تولید سایر محصولات دارویی
محصولات شیمیایی
تولید مواد شیمیایی پایه به جز کود
تولید کود و ترکیبات نیتروژن
تولید پلاستیک اولیه و لاستیک ترکیبی
تولید حشره کش و سایر محصولات شیمیایی
تولید رنگ، بتونه، جوهر
تولید شوینده ها، عطر و محصولات آرایشی
تولید سایر محصولات شیمیایی
تولید نخ های مصنوعی
تولید محصولات شیمیایی دیگر
پیمانکاری صنعتی
ساختمان و مهندسی عمران
پیمانکاری طرح های صنعتی
مدیریت پسماند
سایر فعالیت های پیمانکاری
تجارت عمده فروشی به جز وسایل نقلیه موتور
عمده فروشی براساس هزینه و یا قرارداد
عمده فروشی تجهیزات وقطعات الکترونیکی
تجارت عمده فروشی غیر تخصصی
خرده فروشی،باستثنای وسایل نقلیه موتوری
خرده فروشی انواع موادغذایی،نوشیدنی وغیره
خرده فروشی موادغذایی در فروشگاههای تخصصی
کاشی و سرامیک
تولید گل و سرامیک ساختمانی
تجارت عمده وخرده فروشی وسائط نقلیه موتور
فروش وسائط نقلیه
فروش قطعات یدکی لوازم الحاقی وسایل نقلیه
حمل و نقل هوایی
حمل و نقل هوایی مسافر
حمل و نقل هوایی با برنامه زمانی
انبارداری و حمایت از فعالیتهای حمل و نقل
فعالیتهای خدماتی وابسته به حمل و نقل آبی
فعالیتهای خدماتی وابسته حمل ونقل هوایی
سیمان، آهک و گچ
تولید سیمان، آهک و گچ
تولید بتون
سایر محصولات کانی غیرفلزی
تولید شیشه
تولید سرامیک غیرساختمانی
تولید محصولات سرامیکی نسوز
تولید محصولات بتنی، سیمانی و گچ
تولید سایر محصولات معدنی غیرفلزی
هتل و رستوران
هتل ها ، اردو و دیگر تدارکات اقامت کوتاه
کاربردهای تجاری اداری فرهنگی و گردشگری
فعالیت خدماتی مربوط به غذا و آشامیدنی ها
سرمایه گذاریها
سایر واسطه های مالی
بانکها و موسسات اعتباری
سایر واسطه های پولی
سایرواسطه های مالی
سایر واسطه گریهای مالی
لیزینگ مالی
اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن
اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن
حمل ونقل، انبارداری و ارتباطات
خدمات حمل و نقل دریایی
حمل و نقل از طریق خطوط راه آهن
سایر حمل و نقلهای زمینی برنامه ریزی شده
حمل و نقل بار زمینی
حمل و نقل آبی
حمل و نقل دریایی وحمل ونقل درآبهای ساحلی
سایر فعالیت های پشتیبانی و حمل و نقل
فعالیت های پشتیبانی و کمکی حمل و نقل
جابجایی محموله
حذف-سایر فعالیت های پشتیبانی و حمل و نقل
مخابرات
مخابرات
واسطه‌گری‌های مالی و پولی
سایر واسطه های پولی
لیزینگ مالی
سایر واسطه های مالی
بیمه وصندوق بازنشستگی به جزتامین اجتماعی
بیمه زندگی
بیمه غیرزندگی
فعالیتهای مالی و اجرائی
فعالیتهای کمکی به نهادهای مالی واسط
اداره ی بازارهای مالی
فعالیتهای مرتبط با اوراق بهادار
بجز تامین وجوه بیمه و بازنشستگی
صندوق سرمایه گذاری قابل معامله
صندوق سرمایه گذاری مختلط
صندوق سرمایه گذاری در سهام
صندوق سرمایه گذاری در اوراق با درآمدثابت
صندوق های زمین و ساختمان
صندوق های پروژه
صندوق سرمایه گذاری جسورانه
صندوق سرمایه گذاری خصوصی
صندوق س. صندوق در صندوق
اوراق تامین مالی
صکوک اجاره
صکوک مرابحه
صکوک استصناع
اوراق رهنی
صکوک تجاری اسلامی
اوارق مشارکت دولتی
اوراق مشارکت شهرداری ها
اوراق گواهی اعتبار مولد
اوراق مشارکت بخش خصوصی
اوراق مشارکت دولتی بدون ضمانت دولت
اوراق مشارکت منتشره بانکها
گواهی سپرده عام
گواهی سپرده خاص
اسناد خزانه اسلامی
اوراق تسویه خزانه
اوراق اجاره دولتی با ضمانت دولت
اوراق اجاره دولتی بدون ضمانت دولت
اسناد خزانه اسلامی کوتاه مدت
اوراق مرابحه دولتی با ضمانت دولت
اوراق منفعت دولتی با ضمانت دولت
اوراق منفعت خصوصی
تامین مالی جمعی
صکوک خرید دین
انبوه سازی، املاک و مستغلات
املاک و مستغلات با ملک خود یا لیزینگ شده
پیمانکاری املاک و مستغلات
سایر فعالیت های املاک و مستغلات
فعالیت مهندسی، تجزیه، تحلیل و آزمایش فنی
تجزیه و تحلیل و آزمایش فنی
رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن
سایر فعالیت های رایانه ای
مشاوره و تهیه نرم افزار
اطلاعات و ارتباطات
خدمات ارزش افزوده
خدمات فنی و مهندسی
فعالیتهای ساختمانی و مشاوره فنی مرتبط
آزمایش و تحلیل فنی
سایر فعالیتهای حرفه ای علمی و فنی
اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری
اوراق بهادارشرکت س.خ مبتنی بردارایی فکری
اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری
حق بهره برداری اوراق مبتنی بردارایی فکری
فعالبت های اجاره و لیزینگ
اجاره و لیزینگ وسائط نقلیه موتوری
فعالیت پشتیبانی اجرائی اداری وحمایت کسب
فعالیت حمایت از مشاغل دیگر
فعالیت های هنری، سرگرمی و خلاقانه
فعالیت های هنری
فعالیتهای فرهنگی و ورزشی
فعالیتهای ورزشی
فعالیت های باشگاه های ورزشی
گروه اوراق غیرفعال
اوراق غیرفعال
شاخص
معاملات امروز فرابورس ایران
حجم معاملات
ارزش معاملات
تعداد معاملات
  دیدگاه شما