ایران

در آیین رونمایی از ابزار جدید معاملاتی عنوان شد

دوطرفه شدن بازار سرمایه با سازوکار فروش تعهدی

فروش تعهدی برای تمامی اوراق بهادار قابلیت اجرا دارد

هامونی ویژگی قابل توجه دستورالعمل فروش تعهدی در بازار سرمایه ایران را شمولیت آن برای تمامی اوراق بهادار مورد معامله در بازار سرمایه اعلام کرد و گفت: این ابزار جدید با آنکه در حال حاضر تنها در خصوص 5 نماد مورد معامله در بازار سهام بورس تهران و 3 نماد سهام در فرابورس ایران اجرایی شده است اما قابلیت عملیاتی شدن برای تمامی اوراق بهادار را نیز از جمله انواع صکوک و اسناد خزانه اسلامی داراست.

روز جاری در آیین رونمایی از «سازوکار فروش تعهدی» که با حضور معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و مدیران عامل بورس تهران و فرابورس ایران برگزار شد، مهم‌ترین کارکردها و مزایای این ابزار جدید بازار سرمایه مواردی همچون افزایش شفافیت و بهبود نقدشوندگی سهام، دو طرفه شدن بازار و امکان کسب سود و انتفاع در شرایط کاهشی بودن قیمت اوراق بهادار اعلام شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در آیین رونمایی از سازوکار فروش تعهدی با اشاره به اینکه از مهم‌ترین اهداف راه‌اندازی ابزار فروش تعهدی، بهبود وضعیت نقدشوندگی سهام در بازار سرمایه کشور است، گفت: سازمان بورس همواره دو مولفه مهم یعنی افزایش شفافیت و بهبود نقدشوندگی را در طراحی و راه‌اندازی ابزارها مد نظر قرار دارد که در زمینه نقدشوندگی با اصلاحاتی که طی سال‌های گذشته در دستورالعمل‌ها اتفاق افتاده است، روند بسته و بازگشایی نمادها بهبود یافته و دیگر شاهد توقف طولانی‌مدت نمادها نیستیم که در ادامه با فروش تعهدی، وضعیت مناسب‌تری در زمینه نقدشوندگی خواهیم داشت.

به گفته حسن امیری در حوزه شفافیت نیز طی دو سال گذشته با همکاری ناشران، اطلاع‌رسانی به‌موقع در بازار سرمایه بسیار بهتر شده است اما از آنجا که شفافیت حدومرز ندارد، تلاش داریم علاوه بر انتشار به موقع اطلاعات، کیفیت گزارش‌دهی را نیز ارتقا دهیم و از برنامه‌های سال آینده سازمان بورس تمرکز روی این موضوع است.

امیری هدف از آغاز به کار فروش تعهدی با ۸ نماد را آشنایی سرمایه‌گذاران با این روش عنوان کرد و افزود: مرحله آغاز به کار فروش تعهدی به نوعی دوره تست هم به شمار می‌رود و آماده انجام هر نوع اصلاحات لازم هستیم.

او ضمن قدردانی از کمیته فقهی سازمان بورس که امکان عملیاتی شدن این مدل‌سازی را در بازار سرمایه فراهم کرده‌اند، بر لزوم برگزاری دوره‌های آموزشی در مورد فروش تعهدی تاکید کرد و گفت: بورس تهران و فرابورس ایران در زمینه آموزش و اطلاع‌رسانی اقدامات ارزنده‌ای انجام داده‌اند و برنامه‌هایی نیز در دست اقدام دارند.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس در بخش دیگری از این مراسم به شرایط فعلی بازار سرمایه و تزریق نقدینگی به این بازار اشاره کرد و گفت: تازه‌واردان حتما با تحلیل و دانش وارد بازار سرمایه شوند و اگر دانش کافی ندارند، به صورت غیرمستقیم و از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکتهای سبدگردان و ... سرمایه‌گذاری کنند.

امیری توصیه کرد که سهامداران از تک‌سهم بودن دوری کرده و بر اساس شایعات اقدام به خریدوفروش سهام نکنند بلکه به اطلاعات رسمی که از طریق کدال منتشر می‌شود، توجه داشته باشند.

او در ادامه به شرکت‌ها و سهامداران عمده نیز پیشنهاد کرد از فرصتی که در بازار سرمایه وجود دارد در راستای توانمندسازی شرکت‌ها استفاده کنند و افزود: شرکت‌ها افزایش سرمایه را سرلوحه خود قرار دهند تا از این طریق شاهد تداوم سودآوری در شرکت‌ها باشیم.

قابلیت اجرای سازوکار فروش تعهدی برای تمامی اوراق بهادار

مدیرعامل فرابورس ایران نیز روز جاری با بیان اینکه این ابزار جدید بازار را دو طرفه می‌کند و یکی از ویژگی‌های بازار حرفه‌ای قلمداد می‌شود، گفت: بسیاری از اهالی بازار سوال داشتند که در بازار سرمایه کشور چگونه می‌توان ابزار فروش استقراضی یا همان Short Selling را راه‌اندازی کرد، اما این مهم با ابتکار کمیته فقهی سازمان بورس در قالب «عقد وکالت» امکان‌پذیر شد.

به گفته امیر هامونی ابزارهای مختلف مالی اسلامی که چندین سال است به همت شورای عالی بورس، سازمان بورس، کمیته فقهی و ارکان مختلف فعال در بازار سرمایه راه‌اندازی شده و به رونق رسیده‌اند، می‌تواند در الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت، جزو ابزارهای تمدن‌ساز باشد.

او ویژگی قابل توجه دستورالعمل فروش تعهدی در بازار سرمایه ایران را شمولیت آن برای تمامی اوراق بهادار مورد معامله در بازار سرمایه اعلام کرد و گفت: این ابزار جدید با آنکه در حال حاضر تنها در خصوص 5 نماد مورد معامله در بازار سهام بورس تهران و 3 نماد سهام در فرابورس ایران اجرایی شده است اما قابلیت عملیاتی شدن برای تمامی اوراق بهادار را نیز از جمله انواع صکوک و اسناد خزانه اسلامی داراست.

به گفته هامونی، این ابزار می‌تواند ابزاری مناسب در زمینه پیش‌بینی روندهای افزایش نرخ سود در بازار صکوک در نظر گرفته شود و به عنوان ابزاری مناسب در کمک به صندوق های سرمایه گذاری باشد.

 وی در ادامه با اشاره به اینکه تلاش شد که نمادی از بازار پایه نیز در این ابزار قرار گیرد، گفت: در بازار پایه هم این فرصت را داریم تا از این ابزار استفاده شود و به زودی نمادی از بازار پایه به این فهرست اضافه خواهد شد.

 مدیرعامل فرابورس به سرمایه‌گذاران بازار سرمایه توصیه اکید کرد که این ابزار معاملاتی جدید برای حرفه‌ای‌هاست و تازه‌واردان بازار سرمایه که از دانش و تخصص کافی برخوردار نیستند با احتیاط باید به معاملات 8 نمادی که تحت سازوکار فروش تعهدی قرار گرفته‌اند ورود کرده و از مبالغ کم سرمایه‌گذاری برای این ابزار جدید شروع کنند.

تکمیل جعبه ابزار کلاسیک بازار سرمایه

علی صحرایی، مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران در آئین رونمایی از سازوکار فروش تعهدی با بیان اینکه در راستای سلسله ابزارهای نوین بازار سرمایه سازوکار فروش تعهدی راه‌اندازی شد، عنوان کرد: سال گذشته آتی سبد سهام با کارکرد شاخص و سال قبل از آن اختیار معاملات رونمایی شده بود و حال با این سازوکار جدید معاملاتی باید گفت جعبه ابزار کلاسیک بازار سرمایه تکمیل شد.

صحرایی با بیان اینکه در اغلب بورس‌های دنیا فروش تعهدی تحت عنوان فروش استقراضی کارکرد دارد، گفت: در بورس چین «شنزن»  تعداد ۸۰۰ نماد از ۲۰۰۰ نماد مورد معامله در این بورس تحت سازوکار فروش استقراضی هستند و در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۶ درصد از معاملات بورس شنزن از طریق سازوکار فروش استقراضی صورت گرفت. در بورس ژاپن نیز در ژانویه ۲۰۲۰ حدود ۵ درصد از معاملات از طریق این سازوکار رقم خورد.

به گفته مدیرعامل بورس تهران تاکنون در بازار سرمایه ایران از محل افزایش قیمت دارایی‌های مالی سرمایه‌گذاران منتفع می‌شدند و حال با سازوکار فروش تعهدی علاوه بر پوشش ریسک، امکان انتقاع و سودآوری از محل ریزش قیمت سهام و دارایی مالی موردنظر نیز که تحت این سازوکار است، وجود دارد.

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران، کارکرد اصلی این ابزار را کمک به نقدشوندگی بازار عنوان کرد و گفت: استفاده از سود در کاهش قیمت‌ها و نیز ابزار پوشش ریسک دو مولفه اصلی این ابزار هستند که البته این موضوع به نگاه مالک سهام باز می گردد.

او توضیح داد در شرایطی که شاخص کل بازار بیش از دو درصد افت کند، یا شاخص هم‌وزن بیش از ۱.۵ درصد کاهش یابد و یا نمادهای مورد معامله در سازوکار فروش تعهدی ۳ درصد افت کند، فروش تعهدی متوقف می‌شود.

منبع خبر: مدیریت ارتباطات فرابورس ایران
ارزش بازار فرابورس ایران
گزارشی از همه صنایع
زراعت و خدمات وابسته
پرورش محصولات و باغبانی
کشاورزی، دامپروری و خدمات وابسته
پرورش حیوانات
کشاورزی و خدمات دامپروری جز دامپزشکی
پرورش طیور
پرورش حیوانات وتولید سایر محصولات حیوانی
فعالیتهای حمایتی تولید محصولات
جنگلداری و ماهیگیری
جنگل شناسی و دیگر فعالیتهای جنگلداری
استخراج زغال سنگ
استخراج و انبار زغال سنگ سخت
استخراج نفت گاز و خدمات جنبی جز اکتشاف
استخراج نفت خام وگاز طبیعی
خدمات جنبی استخراج نفت گاز جز اکتشاف
استخراج کانه های فلزی
استخراج آهن
استخراج کانه فلزی غیرآهن
استخراج سایر کانه های فلزی
استخراج سایر معادن
استخراج سنگ، ماسه و خاک رس
استخراج کانه های شیمیایی و کود
حذف شده- فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی
پردازش و نگهداری ماهی و محصولات مرتبط
پردازش و نگهداری میوه و سبزی
گروه تولید روغن های حیوانی و نباتی
گروه تولید لبنیات
گروه تولید حبوبات
گروه تولید نشاسته و محصولات وابسته
گروه تولید خوراک آماده دام
گروه تولید نان و محصولات وابسته
گروه تولید شکر
گروه تولید کاکائو، شکلات و شیرینیجات
تولید سایر محصولات غذایی
گروه تولید جو و مااشعیر
تولید نوشابه و آب معدنی
منسوجات
آماده سازی و ریسندگی نخ، پارچه بافی
تولید محصولات نساجی به غیر از پوشاک
تولید و فروش فرش و قالی
دباغی، پرداخت چرم و ساخت انواع پاپوش
تولید کفش
سایر محصولات چرمی
محصولات چوبی
تولید تخته چند لا و سایر تخته ها
تولید دیگر محصولات چوبی
محصولات کاغذی
تولید خمیر کاغذ، کاغذ و مقوا
تولید کاغذ و مقوای موجدار و محفظه آنها
تولید سایر محصولات کاغذ و مقوا
انتشار، چاپ و تکثیر
چاپ
فراورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای
ساخت فرآورده های نفتی تصفیه شده
تولید محصولات پالایش شده پتروشیمی
سایر فراورده های نفتی و سوختی
حذف شده-مواد و محصولات شیمیایی
مواد شیمیایی پایه به جز کود
گروه تولید کود و ترکیبات نیتروژن
گروه تولید پلاستیک اولیه و لاستیک ترکیبی
حشره کش و سایر محصولات شیمیایی کشاورزی
تولید رنگ، بتونه، جوهر و پوشش های مشابه
گروه تولید داروهای شیمیایی و گیاهی
گروه شوینده ها، عطر و محصولات آرایشی
گروه تولید سایر محصولات شیمیایی
گروه تولید نخهای مصنوعی
لاستیک و پلاستیک
تولید تایر و بازسازی تایرهای لاستیکی
تولید سایر محصولات لاستیکی
تولید محصولات پلاستیکی
تولید محصولات کامپیوتری الکترونیکی ونوری
تولید قطعات و بردهای الکترونیکی
تولید رایانه و تجهیزات جانبی
گروه تولید سرامیک غیرساختمانی
گروه تولید محصولات سرامیکی نسوز
تولید گل و سرامیک ساختمانی
تولید سیمان ، آهک و گچ
تولید محصولات بتنی ، سیمانی و گچی
تولید سایر محصولات معدنی غیرفلزی
فلزات اساسی
تولید آهن و فولاد پایه
تولید فلزات گرانبهای غیرآهن
ریخته گری آهن و فولاد
استخراج سایر فلزات اساسی
ساخت محصولات فلزی
تولید محصولات فلزی ساختمانی
تولید مخزن و محفظه فلزات
تولید مواد بخار به جز دیگهای بخار مرکزی
ساخت ابزارهای دستی پرقدرت
تولید کارد و چنگال، ابزار دستی و عمومی
تولید سایر محصولات فلزی ساخته شده
ماشین آلات و تجهیزات
تولید موتور و توربین
تولید پمپ، کمپرسور، مته و دریچه
تولید یاتاقان، دنده و اجزای هدایتی
تولید اجاق، کوره و مشعل کوره
تولید تجهیزات بالابر و جابجایی
تولید سایر ماشین آلات عمومی
تولید ماشین آلات کشاورزی و باغبانی
تولید ابزارهای ماشینی
تولید ماشین آلات استخراج و ساختمان
تولید ماشین آلات نساجی و چرم سازی
تولید وسایل خانگی
تولید سایر ماشین آلات و تجهیزات
ماشین آلات و دستگاه‌های برقی
تولید موتورها، مولدها و مبدلهای الکتریکی
تولید تجهیزات توزیع و کنترل برق
تولید سیم و کابل عایق
تولید انباره، پیل و باتری ساده
تولید لامپ برقی و تجهیزات روشنایی
ساخت دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی
فرستنده رادیو، تلویزیون و تلفن و تلگراف
گیرنده رادیو، تلویزیون و تجهیزات وابسته
ابزارپزشکی، اپتیکی و اندازه‌گیری
وسایل اندازه گیری غیر از کنترل صنعتی
خودرو و ساخت قطعات
تولید وسایل نقلیه موتوری
ساخت بدنه وسایل نقلیه موتوری ساخت تریلر
قطعات یدکی و جانبی وسایل نقلیه موتوری
سایر قطعات یدکی و وسایل نقلیه موتوری
سایر تجهیزات حمل و نقل
ساخت و تعمیر کشتی
تولید موتوسیکلت
مبلمان و مصنوعات دیگر
تولید سایر موارد
قند و شکر
تولید شکر
شرکتهای چند رشته ای صنعتی
شرکتهای صنعتی چند رشته ای
عرضه برق، گاز، بخاروآب گرم
تولید انتقال و توزیع نیروی برق
تولید،لنتقال و توزیع برق،گاز،بخاروآب گرم
تامین بخار و آب گرم
جمع آوری، تصفیه و توزیع آب
جمع آوری، تصفیه و توزیع آب
محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر
پرورش و نگهداری ماهی و محصولات ماهی
پرورش و نگهداری میوه جات و سبزیجات
تولید روغن های حیوانی و نباتی
تولید لبنیات
تولید حبوبات
تولید نشاسته و محصولات وابسته
تولید خوراک آماده دام
تولید نان و محصولات وابسته
تولید کاکائو، شکلات و شیرینی جات
تولید سایر محصولات غذایی
تولید جو و ماءالشعیر
تولید نوشیدنی و آبمیوه
زیر گروه سایر محصولات غذایی
مواد و محصولات دارویی
تولید داروهای شیمیایی و گیاهی
تولید سایر محصولات دارویی
محصولات شیمیایی
تولید مواد شیمیایی پایه به جز کود
تولید کود و ترکیبات نیتروژن
تولید پلاستیک اولیه و لاستیک ترکیبی
تولید حشره کش و سایر محصولات شیمیایی
تولید رنگ، بتونه، جوهر
تولید شوینده ها، عطر و محصولات آرایشی
تولید سایر محصولات شیمیایی
تولید نخ های مصنوعی
تولید محصولات شیمیایی دیگر
پیمانکاری صنعتی
ساختمان و مهندسی عمران
پیمانکاری طرح های صنعتی
مدیریت پسماند
سایر فعالیت های پیمانکاری
تجارت عمده فروشی به جز وسایل نقلیه موتور
عمده فروشی براساس هزینه و یا قرارداد
عمده فروشی تجهیزات وقطعات الکترونیکی
تجارت عمده فروشی غیر تخصصی
خرده فروشی،باستثنای وسایل نقلیه موتوری
خرده فروشی انواع موادغذایی،نوشیدنی وغیره
خرده فروشی موادغذایی در فروشگاههای تخصصی
کاشی و سرامیک
تولید گل و سرامیک ساختمانی
تجارت عمده وخرده فروشی وسائط نقلیه موتور
فروش وسائط نقلیه
فروش قطعات یدکی لوازم الحاقی وسایل نقلیه
حمل و نقل هوایی
حمل و نقل هوایی مسافر
حمل و نقل هوایی با برنامه زمانی
انبارداری و حمایت از فعالیتهای حمل و نقل
فعالیتهای خدماتی وابسته به حمل و نقل آبی
فعالیتهای خدماتی وابسته حمل ونقل هوایی
سیمان، آهک و گچ
تولید سیمان، آهک و گچ
تولید بتون
سایر محصولات کانی غیرفلزی
تولید شیشه
تولید سرامیک غیرساختمانی
تولید محصولات سرامیکی نسوز
تولید محصولات بتنی، سیمانی و گچ
تولید سایر محصولات معدنی غیرفلزی
هتل و رستوران
هتل ها ، اردو و دیگر تدارکات اقامت کوتاه
کاربردهای تجاری اداری فرهنگی و گردشگری
سرمایه گذاریها
سایر واسطه های مالی
بانکها و موسسات اعتباری
سایر واسطه های پولی
سایرواسطه های مالی
سایر واسطه گریهای مالی
لیزینگ مالی
اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن
اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن
حمل ونقل، انبارداری و ارتباطات
خدمات حمل و نقل دریایی
حمل و نقل از طریق خطوط راه آهن
سایر حمل و نقلهای زمینی برنامه ریزی شده
حمل و نقل بار زمینی
حمل و نقل آبی
حمل و نقل دریایی وحمل ونقل درآبهای ساحلی
سایر فعالیت های پشتیبانی و حمل و نقل
فعالیت های پشتیبانی و کمکی حمل و نقل
جابجایی محموله
حذف-سایر فعالیت های پشتیبانی و حمل و نقل
مخابرات
مخابرات
واسطه‌گری‌های مالی و پولی
سایر واسطه های پولی
لیزینگ مالی
سایر واسطه های مالی
بیمه وصندوق بازنشستگی به جزتامین اجتماعی
بیمه زندگی
بیمه غیرزندگی
فعالیتهای مالی و اجرائی
فعالیتهای کمکی به نهادهای مالی واسط
اداره ی بازارهای مالی
فعالیتهای مرتبط با اوراق بهادار
بجز تامین وجوه بیمه و بازنشستگی
صندوق سرمایه گذاری قابل معامله
صندوق سرمایه گذاری مختلط
صندوق سرمایه گذاری در سهام
صندوق سرمایه گذاری در اوراق با درآمدثابت
صندوق های زمین و ساختمان
صندوق های پروژه
صندوق سرمایه گذاری جسورانه
صندوق سرمایه گذاری خصوصی
اوراق تامین مالی
صکوک اجاره
صکوک مرابحه
صکوک استصناع
اوراق رهنی
صکوک تجاری اسلامی
اوارق مشارکت دولتی
اوراق مشارکت شهرداری ها
اوراق مشارکت بانک مرکزی
اوراق مشارکت بخش خصوصی
اوراق مشارکت دولتی بدون ضمانت دولت
اوراق مشارکت منتشره بانکها
گواهی سپرده عام
گواهی سپرده خاص
اسناد خزانه اسلامی
اوراق تسویه خزانه
اوراق اجاره دولتی با ضمانت دولت
اوراق اجاره دولتی بدون ضمانت دولت
اسناد خزانه اسلامی کوتاه مدت
اوراق مرابحه دولتی با ضمانت دولت
اوراق منفعت دولتی با ضمانت دولت
اوراق منفعت خصوصی
تامین مالی جمعی
انبوه سازی، املاک و مستغلات
املاک و مستغلات با ملک خود یا لیزینگ شده
پیمانکاری املاک و مستغلات
سایر فعالیت های املاک و مستغلات
فعالیت مهندسی، تجزیه، تحلیل و آزمایش فنی
تجزیه و تحلیل و آزمایش فنی
رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن
سایر فعالیت های رایانه ای
مشاوره و تهیه نرم افزار
اطلاعات و ارتباطات
خدمات ارزش افزوده
خدمات فنی و مهندسی
فعالیتهای ساختمانی و مشاوره فنی مرتبط
آزمایش و تحلیل فنی
سایر فعالیتهای حرفه ای علمی و فنی
اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری
اوراق بهادارشرکت س.خ مبتنی بردارایی فکری
اوراق بهادار مبتنی بر دارایی فکری
حق بهره برداری اوراق مبتنی بردارایی فکری
فعالبت های اجاره و لیزینگ
اجاره و لیزینگ وسائط نقلیه موتوری
فعالیت پشتیبانی اجرائی اداری وحمایت کسب
فعالیت حمایت از مشاغل دیگر
فعالیت های هنری، سرگرمی و خلاقانه
فعالیت های هنری
فعالیتهای فرهنگی و ورزشی
فعالیتهای ورزشی
گروه اوراق غیرفعال
اوراق غیرفعال
شاخص
معاملات امروز فرابورس ایران
حجم معاملات
ارزش معاملات
تعداد معاملات
  دیدگاه شما