به روزرسانی :
برای ورود به سامانه سهامداران فرابورس ایران کلیک کنید
27
خرداد
1398
کد خبر: 13478 تاریخ و ساعت انتشار: 97/10/18 15:07
در آستانه عرضه اولیه چهارمین شرکت زراعی سال 97 در فرابورس مطرح شد:
137 میلیارد ریال سودآوری «زدشت» در نه‌ماهه نخست سال
مدیرعامل شرکت کشت و دام و صنعت خرم‌دره میزان فروش این مجموعه در نه‌ماهه سال 97 را 757 میلیارد و 590 میلیون ‏ریال عنوان کرد و افزود: این در حالی است که میزان فروش این شرکت در دوازده ماه سال 96 حدود 747 میلیارد و 557 میلیون ‏ریال بوده است.‏

چهل‌وهفتمین نشست خبری یک، دیدار یک عرضه در آستانه عرضه اولیه شرکت کشت و دام و صنعت خرم‌دره به عنوان چهارمین شرکت فرابورسی که امسال در گروه زراعت و ‏خدمات وابسته روی تابلو می‌رود، برگزار شد که طی آن مدیرعامل این شرکت سودآوری «زدشت» در نه‌ماهه نخست سال 97 را بیش از 137 میلیارد ریال اعلام کرد.

 به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، در ابتدای این نشست علی رضایی مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره شرکت کشت و دام و صنعت خرم‌دره موضوع فعالیت این شرکت را دامپروری، زراعت و باغبانی عنوان کرد و افزود: مجموعه زدشت 3 واحد خرم‌دره، چرگر و طارم دارد که مساحت اراضی این سه واحد در مجموع شامل 293 هکتار اراضی باغی و 378 هکتار زمین قابل کشت است.

رضایی با اشاره به اینکه 90 درصد از فعالیت این شرکت پرورش گاو شیری و دامپروری و محصول اصلی شرکت نیز شیر است، گفت: طبق آماری که مربوط به پایان آذرماه 97 است، شرکت کشت و دام و صنعت خرم‌دره بیش از 7 هزار و 500 رأس گاو شیری دارد و مقدار شیری که روزانه توسط این مجموعه تولید می‌شود 125 هزار و 783 کیلوگرم است.

وی همچنین روند تولید شیر توسط این مجموعه در سال 91 را حدود 31 هزار تن اعلام کرد و افزود: خوشبختانه شرکت زدشت در تولید شیر طی هفت سال اخیر رشد قابل توجهی تجربه کرده به گونه‌ای که تولید این محصول در نه‌ماهه نخست سال 97 به بیش از 46 هزار تن رسیده است.

به گفته مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره شرکت کشت و دام و صنعت خرم‌دره، سودآوری این شرکت در 9 ماه نخست امسال 137 میلیارد و 32 میلیون ریال بوده که 76 درصد از این رقم از بخش دامپروری به دست آمده است.

رضایی با بیان اینکه همچنین سهم زراعت و باغداری از سودآوری نه‌ماه اخیر این شرکت به ترتیب 14 و 10 درصد بوده است، درمورد محصولات کشاورزی زدشت اظهار داشت: محصولات زراعی شرکت زدشت شامل یونجه خشک، ذرت علوفه‌ای، کلزا روغنی، گندم و جو می‌شود و سیب، گردو، گلابی، زیتون، آلو، هلو و شلیل نیز محصولات باغی این شرکت است.

افزایش میزان فروش زدشت نسبت به سال گذشته

مدیرعامل شرکت کشت و دام و صنعت خرم‌دره میزان فروش این مجموعه در نه‌ماهه سال 97 را 757 میلیارد و 590 میلیون ریال عنوان کرد و افزود: این در حالی است که میزان فروش این شرکت در دوازده ماه سال 96 حدود 747 میلیارد و 557 میلیون ریال بوده است.

مهدی یوسفی مدیر مالی شرکت زدشت نیز ارزش دارایی‌های این شرکت در سال 96 را حدود 3 هزار و 500 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: با توجه به نوسانات نرخ ارز، ارزش کنونی دارایی‌های شرکت کشت و دام و صنعت خرم‌دره بیش از این رقم برآورد می‌شود؛ چراکه به عنوان مثال قیمت گاو در حال حاضر نسبت به سال گذشته بسیار بیشتر شده است.

در بخش دیگری از این نشست خبری مدیرعامل زدشت درباره طرح‌های توسعه‌ای اجراشده این شرکت طی 6 سال اطلاعاتی ارائه داد و گفت: احداث باغات در سطح 15 هکتار دانه‌دار و هسته‌دار یکی از این طرح‌هاست که از سال 90 آغاز و در سال 94 به پایان رسید. همچنین سامانه سیستم آبیاری 230 هکتاری، احداث سیستم آبیاری باغات طارم و افزایش ظرفیت اسمی 500 رأسی از دیگر طرح‌های توسعه‌ای این شرکت است که همگی تا سال 95 به اتمام رسیده‌اند.

طرح‌های توسعه‌ای آینده شرکت نیز مواردی همچون کشت و دام و صنعت خرم‌دره نیز بهسازی ظرفیت‌ها و ارتقای سطح تکنولوژی واحد گاوداری، احداث باغ گردوی 170 هکتاری مدرن، ایجاد گاوداری 6000 رأسی در استان زنجان و تغییر واریته باغ گردوی فعلی زدشت به ارقام مدرن دیربرگ است که از سوی مدیرعامل این شرکت اعلام شد.

نهمین شرکت زراعی روی تابلو معاملات فرابورس می‌رود

در بخش دیگری از چهل‌وهفتمین نشست خبری یک دیدار، یک عرضه مدیر روابط عمومی فرابورس ایران در مورد وضعیت صنعت زراعت و خدمات وابسته در فرابورس گفت: شرکت کشت و ‏صنعت و دامپروری و مرغداری دشت خرم دره نهمین شرکتی است که در گروه زراعت و ‏خدمات وابسته در فرابورس روی تابلو معاملات می‌رود. قبل از این در گروه زراعت و خدمات وابسته، سهام 6 ‏شرکت در بازار دوم عرضه شد و 2 شرکت در بازار پایه گشایش نماد شدند.‏ ‏

مبینا بنی‌اسدی با اشاره به اینکه طی هفته آینده بخشی از سهام «زدشت» به عنوان یازدهمین ‏عرضه اولیه سال 97 در بازار دوم فرابورس عرضه می‌شود، افزود: دهمین عرضه ‏اولیه فرابورس هم مربوط به شرکت کشاورزی مکانيزه اصفهان کشت از گروه زراعت و خدمات وابسته بود و با عرضه اولیه بخشی از سهام زدشت، تعداد شرکت‌های زراعی که در سال 97 روی تابلو ‏معاملات فرابورس رفته‌اند، به چهار عدد می‌رسد.

منبع خبر:
ارزش بازار فرابورس ایران
مجموع بازار ها
به تفکیک صنعت
به تفکیک بازار
به تفکیک نماد
معاملات امروز فرابورس ایران
حجم معاملات
ارزش معاملات
تعداد معاملات
© 1391 شرکت فرابورس ایران
  دیدگاه شما